لطفا کمی صبر کنید...

پرهیجان ترین و پرطرفدارترین بازی آنلاین استراتژیک دنیا

همانند یک گلادیاتور و فرمانده تمام عیار، استاد تاکتیک های جنگی باستانی و رومی شوید!

لشکریان خود را رهبری کنید و با  انتخاب بهترین استراتژی جنگی در حمله به دهکده های دیگران پیروز شوید

اوج هیجان در رقابتی تنگاتنگ با دیگران

بازی آنلاین دژکوب

D e j K o o b . c o m

بازی استراتژیک

صف طولانی ناباروران در موسسه رویان

یکشنبه, خرداد ۷م, ۱۳۹۱ | ازدواج

بر چسب های مرتبط :
مراجعه اجتماعیات للصف التاسع موسسه مالی و اعتباری کوثر ناباروری رویان فرزندان ولایت موسسه محک درمان افسردگی فرزند دوم فرزند پسر موسسه مالی و اعتباری فرشتگان رویان بند ناف رویان شمال درمان یبوست فرزند درمان زود انزالی ناباروری رویان مراجعه علم نفس ناباروری یزد درمان سرماخوردگی موسسه مهر ناباروری در زنان مراجعه تاریخ الثانویه العامه ناباروری ابن سینا رویان شجاعی فرزند ثریا قاسمی درمان سرفه موسسه مالی و اعتباری صالحین موسسه زبان سفیر فرزند خواندگی مراجعه مدیریه التربیه والتعلیم ناباروری مردان موسسه زبان کیش رویانیان درمان جوش صورت مراجعه عامه للصف السادس رویان افزار فاتح ناباروری در مردان ریانووستی درمان انزال زودرس مراجعه به سایت رفاهی مراجعه انجلیزی ثالث ثانوی فرزند خوانده

صف طولانی ناباروران در موسسه رویان

افزایش ناباروری در خانواده‌ها، باعث شده تا موجی از تقاضا به سوی موسسه رویان روانه شود تا با استفاده از روش‌های نوین درمانی، مشکل ناباروری حل شود. اما چرا موسسه رویان اینقدر شاهد افزایش تقاضا برای باروری است و اصلا دلیل نابارور شدن برخی از زوج‌های ایرانی چیست؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تهران امروز ؛ دکتر فریبا رمضانعلی، فوق تخصص زنان و کودکان و کارشناس موسسه رویان، با اشاره به این نکته که نمی توان مشخص کرد علت ناباروری در میان بانوان بیشتر است یا آقایان، به تهران امروز می‌گوید:‌« در مطالعاتی که تا کنون بر روی مراجعه‌کنندگان انجام شده ۳۵ درصد خانم ها و ۳۵ درصد آقایان از ناباروری رنج می برند و در ۳۰ درصد مابقی نیز، علت ناباروری در میان دو نفر مشترک است.» وی که سالهاست در موسسه رویان به درمان مراجعه‌کنندگان مشغول است، در خصوص بهترین سن درمان برای ناباروری می گوید:‌« در مورد خانم ها تا ۴۰ سالگی در این مرکز برای درمان ناباروری پذیرش صورت می‌گیرد و آقایان نیز تا ۵۰ سالگی می توانند برای درمان ناباروری اقدام کنند.» دکتر رمضانعلی با اشاره به این نکته که بالا رفتن سن ازدواج، برخی دلایل فرهنگی و محیطی و افزایش سن تقاضا برای بارداری از مسائلی است که در ناباروری تاثیرگذار است، تصریح می‌کند:‌« برخی از فعالیت هایی که در زندگی روزمره انجام می شود، مثل قرار دادن مداوم لپ تاپ به روی پاها برای مدت زمان مدید و حرارت ناشی از آن باعث اختلال در نطفه سازی آقایان می شود، همچنین آلاینده های محیطی و شیمیایی نیز بر ناباروری تاثیر زیادی می گذارد .» وی با اشاره به تاثیر استرس و اضطراب بر ناباوری می گوید:‌« این عوامل به صورت غیر مستقیم در روند بارداری اختلال ایجاد می کنند، ضمن آنکه تغذیه، استعمال قلیان و سیگار و افزایش وزن نیز می تواند بر میزان باروری یا ناباروری افراد تاثیر مستقیمی بگذارد.» درمان ناباوری از درمان‌های گران در کشور به حساب می آید و شرکت های بیمه گذار این مشکل به علت گران بودن درمان این بیماری پنهان را جزو لیست درمانی خود قرار نمی دهند. این در حالی است که بر اساس آمار مرکز ناباروری ابن سینا، نرخ شیوع ناباروری در کل کشور ۲ /۲۰ درصد است که با میانگین جهانی که ۱۲ تا ۱۵ درصد است، فاصله زیادی دارد.

چشم انتظار معجزه

انتظار برای پدر و مادر شدن، وجه مشترک همه افرادی است که این روزها به موسسه رویان مراجعه می‌کنند تا با مشکل ناباروری مبارزه کنند. زوج هایی که بعد از چندین سال دوا و درمان، به رویان آمده اند تا آخرین شانس برای فرزند دار شدن را امتحان کنند، شاید صدای گریه کودکی که سال هاست آرزوی شنیدنش را دارند ، زندگی را برایشان شادتر از گذشته کند. در سالن انتظار و حیاط سرسبز موسسه همه جور آدمی را می توانی پیدا کنی از زنان میانسالی که اگر فرزند داشتند، حالا باید به فکر تهیه جهیزیه برای دخترشان یا پیدا کردن عروس برای پسرشان بودند و زنان جوانی که بیشتر از چند سال از ازدواجشان نگذشته و هنوز نتوانسته اند طعم مادر شدن را بچشند. تعداد زیاد مراجعه کنندگان نیز از شهرستان های مختلف برای درمان به این موسسه آمده اند. ازدحام در سالن های انتظار موسسه و حیاط سرسبز آن بیش از چیزی است که توقعش را داشتم. سیستم نوبت دهی‌، کار گرفتن نوبت در این موسسه را راحت کرده است . بلندگوهای سالن مدام اسم و شماره تعدادی از بیماران را اعلام می‌کند و در این فاصله تعدادی از صندلی ها خالی می شوند اما بلافاصله تعداد دیگری از مراجعه کنندکان جایگزین قبلی ها می شوند. کلینیک‌های تخصصی زنان و مردان که به ترتیب در نوبت های صبح و بعد از ظهر بیماران را پذیرش می کنند، کلینیک مشاوره ناباروری، آزمایشگاه، اتاق های عمل، سونوگرافی، مرکز تصویربرداری تخصصی ناباروری، کلینیک تخصصی مشاوره ژنتیک، و واحدهای مددکاری و روان‌شناسی یک لحظه از حضور مراجعه کنندگان خالی نمی شوند. ایستگاه پرستاری یکی از محل هایی است که در آن می توان تصاویری کودکانی را دید که بعد از سال ها انتظار، به دنیا آمده اند و والدینشان بابت تشکر از مسئولان موسسه تصویر چند سالگی کودکشان را به همراه یک تقدیر نامه به این موسسه آورده اند و این عکس ها شده اند روزنه امیدی برای مراجعه کنندگانی که برای درمان به این مرکز آمده اند .

افزایش ازدواج و ناباروری

طبق آماری که کارشناسان موسسه رویان می‌دهند، اگر سالانه در کشور ۸۰۰ هزار تا یک میلیون ازدواج ثبت شود، به تعداد زوج‌های نابارور ۱۵۰ هزار نفر افزوده می‌شود ،حتی برخی از بررسی‌ها نیز آمار ناباروری در ایران را بین ۱۳ تا ۶ /۱۸ درصد بیان می‌کند. این در حالی است که هزینه دارو‌های درمان ناباروی، ماهانه مبلغ هنگفتی را به زوجین تحمیل می کند. اگر‌چه هزینه درمان ناباروری در کشور ما یک پنجم دنیاست و به نسبت سایر کشورها پایین‌تر است، به گونه ای که هر ساله تعداد زیادی توریسم برای درمان ناباروری به کشورمان مراجعه می‌کنند ،اما تا کنون هیچ سازمانی و نهادی نتوانسته است بیمه ها را مکلف به تحت پوشش قرار دادن درمان‌های ناباروری کند. دکتر رمضانعلی در خصوص هزینه های درمان ناباروی در موسسه رویان می‌گوید:‌ «برای درمان از طریق IVF (لقاح خارج از رحم)‌ مراجعه کنندکان باید یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کنند که این رقم جدای از داروهایی است که بیمار باید قبل و بعد از عمل مصرف کند و در خصوص IUI (تلقیح اسپرم شسته شده به داخل رحم زن) زوجین باید ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه کند.» کلینیک مشاوره رویان به بیمارانی که در این موسسه برای درمان مراجعه می کنند این نکته را نیز یادآوری می کند که احتمال فرزند دار شدن برای آنها در مرحله اول درمان ، تنها ۴۰ درصد است و ممکن است زوجین برای فرزند‌دار شدن مجبور به مراجعه چند باره به این مرکز شوند. این در حالی است که به گفته متخصصان، حدود ۷۰ درصد مراجعه کنندگانی که به مراکز درمانی مراجعه می کنند با روش های معمول در مان می شوند و می توانند باردار شوند و فقط ۲۵ درصد از زوج های نابارور به روش های پیشرفته درمانی ناباروری یا روش های کمک ناباروری نیاز دارند.

دوقلوهای رویان

درمان ناباروری اگر چه هزینه های زیادی را در پی دارد اما اکثر افرادی که به روش های چون IVF یا IUI درمان می شوند، باید انتظار دو یا چند قلو را داشته باشند. دکتر رمضانعلی به اشاره به این که در درمان IVF احتمال چند قلو زایی زیاد است، می گوید:‌«پزشکان برای بالا رفتن احتمال زنده‌ماندن جنین دو یا چند جنین لقاح یافته را وارد رحم مادر می کنند تا یک‌یا‌دو جنین زنده بمانند.» اما آنچه در درجه اول برای مراجعه کنندگان به این مرکز درمانی اهمیت دارد فرزند دار شدن است و معمولا زوجین با این واقعیت کنار می آیند که پس از سال ها انتظار می توانند به جای داشتن یک فرزند صاحب دوقلو یا چند قلو شوند.

طلاق می گیرند چون جنس‌شان جور نیست

اما همه افرادی که به موسسه رویان مراجعه می‌کنند، در انتظار تولد نخستین فرزندشان نیستند. بعضی از افراد با داشتن یک فرزند و به دلیل این که برای بارداری دوم دچار مشکل می شوند به این مرکز مراجعه می‌کنند و برخی دیگر به بهانه این که «جنس‌شان جور نیست» و زندگی‌شان به این دلیل در حال به هم خوردن است، با دستور قضایی به این مرکز مراجعه می‌کنند تا کارشناسان رویان با تعیین جنسیت جنین برایشان «معجزه» کنند و یک زندگی را از متلاشی شدن نجات دهند. هر‌چند تعیین جنسیت جنین جزو آخرین راهکارهایی است که در این مرکز انجام می‌شود. زن مسن تر از آن است که بخواهد برای فرزنددار شدن به موسسه رویان بیاید. وقتی علت مراجعه به موسسه را از وی سوال می کنم می‌گوید: «پسرم سه فرزند دختر دارد اما چون پسر نداشتن برای خانواده عروسم عیب و عار محسوب می شود و خودمان هم نوه پسر نداریم ، تصمیم گرفتیم برای تعیین جنسیت فرزند و پسردار شدن به اینجا بیاییم.» زن که به همراه عروس و پسر و نوه‌اش از اهواز به رویان آمده، می‌گوید:«برای دومین‌بار است که برای پسر دار شدن به رویان آمده ایم. دفعه قبل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای پسر دار شدن هزینه کردیم اما جنین بعد از چند هفته سقط شد و این بار با توجه به این که نوع درمان تغییر کرده ۲‌میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه کردیم، شاید عروسم بتواند فرزند پسری به دنیا بیاورد.»

بیم و امید پشت درهای بسته

بخش سونوگرافی موسسه رویان یکی از بخش هایی است که می‌توان چهره‌هایی پر از بیم و امید را در پشت در اتاق سونوگرافی دید. در دست داشتن برگه آزمایش نقطه مشترک زنانی است که در انتظار نشسته اند تا اسمشان از بلند گو خوانده شود و برای بررسی انجام سونوگرافی به داخل اتاق بروند. لحظاتی نشستن بر روی صندلی های روبه‌روی بخش اضطراب را به تک تک سلول های بدن مراجعه کنندگان منتقل می کند. یک نفر با چهره ای خندان از اتاق بیرون می آید و با لبخند به غریبه و آشنا می‌گوید که جواب مثبت بوده و حالا جنینی در رحم دارد که چند سال آرزویش را داشته و دیگری با بغضی در گلو ،بدون آن که صحبتی کند راه پله ها را در پیش می گیرد و از در خارج می شود و به دنبال راه درمان دیگری است تا شاید بتواند نتیجه بگیرد و طعم خوش مادر شدن را حس کند.

راهی جدید برای فرزند دار شدن

زنانی که به بیماری سرطان مبتلا می شوند و یا تحت پرتودرمانی قرار می‌گیرند به علت نوع درمانی که بر روی آنها صورت می گیرد، شانس فرزند دار شدن را از دست می دهند. این در حالی است که مسئولان موسسه رویان چند ماهی است که یک بانک جدید به بانک های مختلف فریز جنین و سلولهای بنیادی اضافه کرده اندتا این زنان نیز بتوانند در آینده فرزند دار شوند. اما این کار منوط به آگاهی متخصصان آنکولوژی و متخصصان زنان و زایمان است تا بیماران را با این مرکز آشنا کنند. دکتر بیتا ابراهیمی متخصص جنین شناسی و عضو موسسه رویان در این باره به به تهران امروز می گوید: « با تلاش مسئولان موسسه یک بانک انجماد بافت تخمدان در این مرکز راه اندازی شده تا زنانی که تخت درمان شیمایی یا پرتودرمانی قرار می گیرند، بتوانند بعد از اتمام درمان و با پیوند بافت تخمدان شانس فرزند دار شدن داشته باشند.» روش انجماد بافت تخمدان در کشور ما روشی نوین به حساب می آید و از یک سال گذشته تا کنون ۱۸نفر اقدام به فریز بافت تخمدان کرده اند. با استفاده از این روش که چند سالی است در دنیا آزمایش شده ، بیش از ۱۵ زن پس از پیوند بافت تخمدان در رویان صاحب فرزند شده اند .اگر چه مدت زمان فریز بافت تخمدان همانند فریز جنین و سلولهای بنیادی تا ۲۰ سال نیز بدون مشکل است اما به گفته دکتر ابراهیمی، طول عمر بافت تخمدان پس از پیوند زدن محدود و معمولا تا یک سال بعد از پیوند، بیماری که این پیوند را دریافت کرده شانس فرزند دار شدن را خواهد داشت، اگر چه در مواردی مشاهده شده که بیماری پیوندی تا۵ سال نیز توانسته این بافت را حفظ کند.

جنین های فریز شده

در بانک فریز جنین رویان بیش از هزاران جنین فریز شده نگهداری می‌شوند اما راه یافتن به این بانک و اطلاع از چند و چون نگهداری از جنین‌های فریز شده برای افرادی غیر از متخصصان این مرکز غیر‌ممکن است. جنین های چند سلولی فریز شده که عمری حداکثر سه روزه دارند در دمای منفی ۱۳۵ درجه سانتی‌گراد منجمد می شوند به گونه ای که در این دما تمامی اعمال حیاتی سلول متوقف می‌شود و هیچ آسیبی در این بازه دمایی به سلول‌های بیولوژیک وارد نمی‌شود. این جنین قابلیت نگهداری تا بیش از یک دهه را دارد و در زمانی که والدین جنین خواستار فرزند دار شدن باشند، می توانند با مراجعه به این مرکز و با استفاده از جنین فریز شده خود فرزند دار شوند . این جنین‌های فریز شده در زمانی که به رحم مادر منتقل می‌شوند همانند یک جنین تازه بوده و هیچ مشکلی از نظر سلامتی نخواهند داشت. این شیوه درمانی از ۲۰ سال گذشته در ایران به کار گرفته می‌شوند و آخرین نوزادی که از این طریق متولد شد نوزادی بوده که ۱۰‌سال در موسسه رویان اصفهان فریز شده بوده و چند ماه گذشته در اصفهان به دنیا آمد.» چندتا مسئله زناشویی مهم ...

مطالب مرتبط با صف طولانی ناباروران در موسسه رویان


Tags: , , , ,

تراوین هتل های مشهد